Haber

Bakan Özer: Eğitimin önündeki antidemokratik uygulamalar kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Ülkelerin en kalıcı sermayesi beşeri sermayedir. Beşeri sermayenin niteliğini artırmada en önemli araç eğitimdir. Eğitimin önündeki tüm anti-demokratik uygulamalar kaldırılmıştır. Yani 70 yıllık bir gecikmeyle ilk kez eğitimdeki erişim sorunları çözülmüş ve Cumhurbaşkanımız çerçevesini çizmiştir.’Türkiye Yüzyılı’nın ilk adımı atılmıştır.”

Milli Eğitim Bakanı Özer, temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya geldi. Bakan Özer’e Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve AK Parti Bursa milletvekilleri eşlik etti. Özer, ilk olarak MÜSİAD Saime Sultan Bilim ve Sanat Merkezi’nin Açılış Törenine katıldı. Bakan Özer, burada yaptığı konuşmada, “Ülkelerin en kalıcı sermayesi beşeri sermayedir. Beşeri sermayenin niteliğini artırmada en değerli araç eğitimdir. Maalesef 2000’li yıllara geldiğimizde karnemizin düştüğünü görüyoruz. Eğitimde çok iyi değil.Son 20 yılda Cumhurbaşkanımızın önderliğinde eğitimde devrim yapıldığını görüyoruz.İlk defa bu ülkenin çocukları eğitimin her kademesine ulaşabildi. 5 yaşında okullaşma oranı 2000’li yıllarda yüzde 11’di yani 100 çocuktan sadece 11’i okul öncesi eğitimden yararlanabiliyordu. Şu anda bu oran yüzde 99. yüzde 99,61’dir. Ortaokul ise yüzde 99.44. Ortaöğretime kayıt oranı yüzde 44’ten yüzde 96’ya yükseldi. Yani ilk kez toplumun tüm dezavantajlı kesimleri eğitime ücretsiz olarak erişir hale geldi.”

Eğitimde yapılan değişikliklerle ‘Türkiye Yüzyılı’nın ilk adımlarının atıldığını vurgulayan Özer, “Eğitimin önündeki tüm antidemokratik uygulamalar kaldırıldı. Bir düşünün, bu ülkede başörtüsü yasağı getirildi. Mesleki eğitimin ve imam hatip liselerinin ağırlaşmasına neden olan katsayı uygulaması bu ülkede hayata geçirildi.İşte bu antidemokratik uygulamalar.Yani 70 yıllık bir gecikmeyle eğitimdeki tüm erişim sorunları 2019’da çözüldü. Cumhurbaşkanımızın ana hatlarını çizdiği ‘Türkiye Asrı’nın ilk ve ilk adımı atıldı.Öğretmenlerinize verilen değerden, bu ülkenin çocuklarına verdiği değerden dolayı en içten şükranlarımı sunuyorum.’ TEKNOFEST GENÇLER EMİN ADIMLARLA YÜRÜYOR’

Üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine büyük önem verdiklerini kaydeden Bakan Özer, bu kapsamda eğitim veren bilim ve sanat merkezi sayısının 179’dan 379’a çıkarıldığına dikkat çekerek, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak sadece destek vermiyoruz. öğrencilerimizin eğitimi.Üstün yetenekli öğrencilerimizin gelişimlerini de destekliyoruz.Bilim ve sanat merkezleri üstün zekalı öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmek için her türlü eğitim programlarının desteklendiği bir okuldur.Göreve geldiğimizde 179 bilim ve sanat merkezi vardı. Türkiye’deki sanat merkezleri Çocuklarımızın bilim ve sanat merkezlerine erişimini kolaylaştırmak için bu sayıyı 379’a çıkardık ve 2023 yılına kadar 2017 yılının müjdesini verdik. Çocuklarımızın bilim ve sanat merkezlerine kolayca ulaşabilmesi ve Teknofest gençliği olarak Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi geleceğe emin adımlarla yürümeleri için ilçelerimizin tüm ilçelerinde hizmet veren tüm öğretmenlerimizi kutluyorum. Bilim ve sanat merkezinde çalışıyorlar. Orada okuyacak tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu