Yaşam

ALES Sonuç Sorgulama Sayfası: ÖSYM ALES Sonucu Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra eğitim serüvenine Yüksek Öğrenim ile devam etmek isteyenler, 16 Nisan’da düzenlenen yılın ilk ALES’ine girdi. ÖSYM’den yapılan son dakika açıklamasına göre 2023 ALES 1 sonuçları açıklandı. Peki ALES sonucu nereden ve nasıl öğrenilir? ALES puanı kaç yıl geçerlidir?

16 Nisan 2023 Pazar günü gerçekleştirilen oturum ile 2023 yılının ilk ALES’i gerçekleşti.

Yüksek lisans yapmak ve mesleğini akademik olarak sürdürmek isteyenlerin gireceği Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları ÖSYM tarafından resmi internet sitesinde yayınlandı.

ALES Sonucu Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

ÖSYM, 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü ALES sonuçlarını açıkladı. ÖSYM’den yapılan açıklamada; 16 Nisan 2023 tarihinde yapılan 2023 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2023-ALES/1) değerlendirmesinin tamamlandığı açıklandı.

ALES’e giren adaylar, ÖSYM web sitesi veya taşınabilir uygulama üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sonuçlarına ulaşabilirler.

ALES SONUÇ SORGULAMA EKRANI

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

ALES puanları, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerlidir. Birden fazla ALES puanı olanlar geçerlilik süresi içinde istedikleri ALES puanını başvurularında kullanabilirler. Geçerlilik süresi içinde en yüksek puan ile başvuru yapılabilir. Son ALES puanının kullanılması zorunlu değildir.

ALES sayaç kağıtları da mevcuttur:

elbeyli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu