Haber

İsrail’de siyasi tutsaklar için New York’taki BM binası önünde gösteri

ABD’de faaliyet gösteren Yahudi ve Filistinli örgütler, İsrail hapishanelerindeki siyasi tutukluların serbest bırakılması için New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde protesto düzenledi.

Gösteriye Siyonizm karşıtı Ortodoks Yahudi örgütü Neturei Karta International (NKI) üyeleri ve Filistin için Amerikalı Müslümanlar ile bazı aktivistler katıldı.

Gösteride konuşan NKI Sözcüsü Haham Dovid Feldman, İsrail’in kuruluşundan bu yana Siyonizme karşı çıkan klasik Yahudi cemaatine baskı uyguladığını ve Filistinlilerle barışı savunan Yahudi aktivistleri tutukladığını belirtti. Feldman, “Çünkü Yahudi kanunu olan Tevrat Siyonizme karşıdır. Tevrat, Yahudilerin kendi egemenliklerini kurmalarının veya herhangi bir ulusa isyan etmelerinin yasak olduğunu öğretir. Başkasının toprağını çalmak büyük bir günahtır” dedi. şeklinde konuştu.

Yahudi halkının ve Filistinlilerin tarihsel olarak barış içinde yaşadıklarını hatırlatan Feldman, “Günümüzde çatışmaya neden olan din farkı değil, Filistin’in canice Siyonist işgaline maruz kalmasıdır.” terimini kullandı.

Feldman, İsrail’de tutuklu bulunan Siyonizm karşıtı hahamların ve barış aktivistlerinin serbest bırakılmasını talep ederek, “BM’yi ve tüm üye ülkeleri, İsrail hükümeti tüm siyasi tutukluları serbest bırakana kadar baskı yapmaya çağırıyoruz.” dedim.

Filistin için Amerikalı Müslümanlar örgütünden Sayel Sayed, İsrail’de barış yanlılarının tutuklanması, masumların evlerinin yıkılması, çocukların öldürülmesi gibi olayların artık kimseyi şaşırtmadığını belirterek, “Dünya artık bunu görmeye başlıyor. insanlar uyanıyor.” dedim.

Yahudilerin özellikle Siyonizme yönelik eylemlerinin İsrail’i endişelendirdiğine işaret eden Sayed, “ABD’de yapılan bir ankete göre bugün Yahudi gençlerin yüzde 48’i İsrail’in İsrail’e karşı kendileri adına uyguladığı politikalara karşı çıkma eğiliminde. Filistinliler.” dedi.

İsrail’in haksız politikalarını eleştirenlere karşı “Yahudi düşmanlığı” kartını oynadığını söyleyen Sayed, “İsrail’e yönelik her türlü eleştiriyi Yahudi düşmanlığıyla susturmaya çalışıyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

Filistin bayrakları ve “Siyasi tutsaklar için özgürlük” ve “İsrail devleti dünyadaki Yahudileri temsil etmez” yazılı pankartlar taşıyan grup, daha sonra olaysız dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu