Sağlık

Fonksiyonel Beslenme ve Metabolomiks Testi

Fonksiyonel Beslenme hakkında bilgi veren Talatpaşa Laboratuvarları Küme Yürütme Kurulu Başkanı Uzm. Serdar Seven, beslenme stabilitesinin değerlendirilmesinde kullanılan Metabolomix Testinin kişiye özel değerli bilgiler sağladığını ve tedavilere yön verdiğini söyledi.

tecrübe. Serdar Yedi, “Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde görülen kronik hastalıklardaki bariz artış son yıllarda daha fazla dikkat çekiyor. Bu hastalıklara iltihaplanma, metabolik bozukluklar ve bağışıklık sistemini etkileyen otoimmünite artışı eşlik eder ve hastaların güçleri oldukça düşüktür.

Koku Körlüğüne Karşı Alınacak Önlemler

Bu sorunların temelinde genetik geçişli enzim eksiklikleri, toksinlerin vücutta birikmesi ve gereksiz ilaçların yanı sıra yaşam tarzı seçimlerimizin, özellikle günlük uyguladığımız diyet ve beslenmenin çok değerli olduğunu artık biliyoruz. Tüketim çılgınlığına rağmen besin çeşitliliğinin azlığı ve diyetteki dengesiz dağılım yetersiz beslenmeye neden oluyor. Düşük kaliteli gıdaların sosyoekonomik koşullar nedeniyle daha ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olması ve raf ömrü telaşıyla işlenen bu kalitesiz gıdaların tüketilmesi malnütrisyonda değerli rol oynamaktadır. Buna rağmen, sağlıklı beslenme seçimleri, vücudumuzdaki eksik artefaktların yerine konması, savurgan artefaktların ortadan kaldırılması, uygun yemek aralıkları ve optimize edilmiş gıda kalitesi, sağlıklı bir yaşam sürmenin altın anahtarları olabilir.

Fonksiyonel Beslenme ve Metabolomiks Testi

Yiyecekleri İlaç Olarak Uygulamak

Metabolomix Testinin metabolizma ile ilgili birçok önemli bilgi sağladığını vurgulayan Uzm. Seven, “Metabolomix testi, metabolizmada kilit rol oynayan beslenme belirteçlerinin analizini içeren en kapsamlı beslenme testidir. Bu test, hastaların oksidan/antioksidan stabilitesini, B vitaminlerini, minerallerini, yağ asitlerini, Omega 6/3 stabilitesini, amino asitleri, metilasyon bazını, toksik maruziyetlerini ve mitokondriyal fonksiyon bozukluğunu değerlendirir. Metabolomix testi ile doktorlar gıdayı ilaç yerine uygulayan klinik bir yaklaşımla hastalarına “Fonksiyonel Beslenme” uygulayarak işlev bozukluğunun kök nedenlerini belirleyebilir ve kronik süreçlerin tedavisinde çok daha uygun sonuçlar alabilirler.

Kim Yapmalıydı?

Duygudurum bozuklukları, mitokondriyal fonksiyon bozukluğu, kronik yorgunluk, kronik gerginlik, iltihaplanma gibi belirtileri olanların bu testi yaptırabileceğini belirten Dr. Serdar Seven şöyle devam etti: “Metabolomix testi, hekimin tedavisinde kolaylıkla yorumlayabileceği, anlayabileceği ve uygulayabileceği sonuçlar bildiriyor. Test sonuçlarına göre kişiye özel “Fonksiyonel Beslenme Tablosu” hazırlanır. Hastanın ihtiyaç duyduğu besinleri hedef alarak beslenme tedavisinde çok daha iyi sonuçlar alınmasına ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olurlar. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu